содржини

      

        
Our poll
Rate my site
Total of answers: 99

      

        
Statistics

Total online: 2
Guests: 2
Users: 0

      


             
  

                        


           

                                       
Home

Sign Up

Log In
 Welcome Guest | RSS


http://pcelki.ucoz.com/flying-bee.gifВРЕДНИ ПЧЕЛИ http://pcelki.ucoz.com/flying-bee1.gif
  

Thursday, 2021-03-04, 10:31 PM                                                        

                                                     Јас сум Лејла. Денес ми беше роденден! Мама ми направи најголема торта а јас си поканив   другарчиња од училиште. Беше тоа супер роденденска журка. Игравме, се забавуваме, се смеевме, но ете и тоа за жал заврши. Другарчињата си отидоа, мама ја раскрена собата, а мене ми остана да ги отворам роденденските подароци.

                                                

                                                                  

Што ли ќе биде овој голем подарок?

Ќе имам интересен ден најдобро ќе биде тоа да го споделам со Маја и Вили!

Значи оваа машина крие многу математички загатки. Додека низ неа поминува бројот, него  му се случуваат чудни работи, може да се дели да се собира или одзема или пак множи со некој број. Е тоа е работа за нас. Па што чекаме! Ајде да откриваме! Денес ќе бидеме мали математичари!

 

Еве неколку задачи за нас. Се надевам дека ќе ми помогнете да ги решиме?

 

Вчера, на прозорецот од училницата, додека ја чекав Лејла, на часот по математика слушнав како наставничката зборуваше за некои бројни изрази. И ете така јас научив дека задачите во кои има применето различни математички операции како собирање и множење, или собирање и делење, или множење, одземање и собирање се викале БРОЈНИ ИЗРАЗИ. Еве сега и Лејла ќе треба да реши неколку такви. Најдобро ќе биде да бидеме со неа и да и помогнеме!

Ова е нашиот шумски учител бувот Бимбо. Тој ќе и помогне на Лејла а и нас како да ги решиме задачите.

 

Кога  веќе го знаеме ова можеме да преминеме на решавање на задачите. Тоа се истите задачи кои вие и Лејла требаше да ги одгатнете  со математичката машина.


Од нашата работилница!

 

 


Ова е за вашата домашна задача!

/mashina/matematichka_mashina.pdf

 

Log In
             
...
       


       
Search
             
Calendar
«  March 2021  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
             
Site friends
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 •         


               

                                                                                            
   Copyright MyCorp © Сите права се задржани! 2021   Site created in uCoz