содржини

      

        
Our poll
Rate my site
Total of answers: 99

      

        
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

      


             
  

                        


           

                                       
Home

Sign Up

Log In
 Welcome Guest | RSS


http://pcelki.ucoz.com/flying-bee.gifВРЕДНИ ПЧЕЛИ http://pcelki.ucoz.com/flying-bee1.gif
  

Thursday, 2021-03-04, 9:38 PM         Еден ден во градската библиотека

НАЈУБАВАТА КНИГА.

Од книгите луѓето црпат знаења од секоја област, се запознаваат со различни области, култури, си го збогатуваат речникот. Библиотеката е место каде што луѓето можат да пронајдат и да позајмуваат разновидни  и најубави книги! Во библиотеката не се купуваат книги, туку се позајмуваат, и истите откако ќе се прочитаат се враќаат во иста состојба како што се земени. За да позајмиме книга треба и да се зачленимеБиблиотекарот за таа цел ни издава членска карта на која се запишуваат книгите кои ги позајмуваме. Ако не си зачленет во библиотека, тоа треба да го сториш што поскоро! А за оние кои веќе се зачленети еве им една задача: во својата тетратка запишувајте си ги сите книги кои сте ги позајмиле и прочитале, запишете ги нивните автори и моментите кои ви биле највпечатливи во прочитаната книга.

 


  

 

        


Еве сме и ние во посета на градската библиотека Борка Талеска - Прилеп. Се дружевме со книгите. Колку многу книги на едно место!!! Сликовници, детски списанија, книги за нашите постари братчиња и сестри, имаше и компјутери.

 

  
                      
Овој чичко на сликата е директор на библиотеката.Едина беше нај љубопитна, а библиотекарот одговараше на нејзините прашања. Еве овде на пример и објаснуваше дека книгите можат да се пребараат со помош на компјутерот кој е поставен во библиотеката.
 
                       
Да не заборавиме дека во библиотеката има посебен простор ЧИТАЛНА каде малите читатели можат во тишина да читаат и да се дружат со книгата. И секако  најважното да се зачлениме и да станеме најдобри другари со книгите!
                                       
 
                              
 
И ние прочитавме книги. И не само што прочитавме можеме да се пофалиме дека пробавме и да направиме книги!
                                                                               
                                                                                        

 

 

Лектири за второ одделение:                           Лектири за трето одделение:

Зоки Поки - О. Николова                                                Доктор Офболи-К. Чуковски

Грдото пајче - Х.К.Андерсен                                          Сон на тркала - С. Тарапуза

Лилав Пилав - В.Полазаревски                                      Рибарот и рипката - А.С. Пушкин

Македонски народни приказни- Избор                        Мице и волшебното самарче - В.Неделковски

Гатанки и прашанки - Избор                                          Песни- В. Куновски

Снежана и седумте џуџиња - Б. Грим                          Приказни по телефон - Џ. Родари

Надуенка - К. Донев                                                        Сказни од балканските народи - Избор

Ономоно-Дономоно- Група  автори                               Река од зборови - Д. Бисет

Раскази - Л.Н.Толстој

Лектири за четврто одделение                              Лектири за петто одделение

Пинокио- К.Колоди                                                           Пајажината на Клементина - Е.Б. Најт

Двојната Лота - Е. Кестнер                                               Епски народни приказни - Избор

Пипи долгиот чорап- А.Линдгрен                                   Мери Попинс - П.Траверс

Орхан -Н. Зекирија                                                             Малиот принц -А.С. Егзипери

Модричка тетратка- Б. Смаќоски                                    Златното фенерче на летото-Р. Јовчески

Ѕвездени перничиња - С. Манева                                    Бела грива - Р. Гијо

Лага река не лази - (избор)- Ј. Владанова                        Таро од земјата на планините- М. Мацутаки

Народни приказни од балканските народи- Избор       Итар Пејо - С. Попов

Шеќерна приказна - С. Јаневски                                      Гоце Делчев - В. Николески                                                               Маслинови гранчиња - Г. Поповски       

Log In
             
...
       


       
Search
             
Calendar
«  March 2021  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
             
Site friends
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 •         


               

                                                                                            
   Copyright MyCorp © Сите права се задржани! 2021   Site created in uCoz