содржини

      

        
Our poll
Rate my site
Total of answers: 90

      

        
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

      






             
  

         



               


           

                                       
Home

Sign Up

Log In
 



Welcome Guest | RSS


http://pcelki.ucoz.com/flying-bee.gifВРЕДНИ ПЧЕЛИ http://pcelki.ucoz.com/flying-bee1.gif
  

Saturday, 2020-05-30, 11:52 PM



                    ВО СВЕТОТ НА БАЈКИТЕ     

 

Драги дечиња!

Кој пред спиење ви раскажува убави бајки и сонот ви го прави лесен и мирен? Дали сте слушнале за Снежана и седумте џуџиња  за Пепелашка, Трнорушка, Мачорот во чизми,  Волшебните зрна грав........Сте посакале ли да бидете како принцезите, волшебниците, храбрите витези од бајките? Сте посакале ли во своите мали рачиња да имате волшебно стапче со кое тиквата ќе ја претворите во прекрасна кочија, ќе  оживеете некое огледало, да се претворите во прекрасен лебед......

.

Денес драги дечиња  ќе се запознаете  со едно храбро девојче кое успеа да го победи лошиот волк и да ја спаси бабата од  неговиот гладен стомак. Ајде да ја прочитаме!

 

ЦРВЕНКАПА

кликни на книгата

Потрудете се да одговорите на следниве прашања!

 1. Како се вика девојчето во приказната?
 2. По што го добила името?
 3. Дали препознавте нешто волшебно во оваа приказна?

                                                                                                                                                    

Ваквите литературни творби во кои се зборува за волшебни предмети, појави или за некакви измислени суштества  со натприродна моќ се викаат бајки или сказни.

Во сказните се сретнуваат: самовили, џинови, џуџиња, вештерки, растенија, волшебни предмети како стапчиња, масички, ламби, грнчиња..... 

Најпознати творци на бајки се браќата Грим и Х.К.Андерсен.  Потрудете се да прочитате некои од нивните бајки, како што се „ГРДОТО ПАЈЧЕ“, „СНЕЖАНА И СЕДУМТЕ ЏУЏИЊА“, „ ПЕПЕЛАШКА“,  „ВОЛКОТ И СЕДУМТЕ ЈАРИЊА“ ...........

Задача за малите првачиња!

Умните главчиња во второ и трето одделение имаат задача да направат постер ѕвезда на бајката!

       

  

од нашата работилница

 

 

 

 

 

 

 

 

Log In
             
...
       


       
Search
             
Calendar
«  May 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
             
Site friends
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 •         










               





                                                                                            
   Copyright MyCorp © Сите права се задржани! 2020   Site created in uCoz