содржини

      

        
Our poll
Rate my site
Total of answers: 99

      

        
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

      


             
  

                        


           

                                       
Home

Sign Up

Log In
 Welcome Guest | RSS


http://pcelki.ucoz.com/flying-bee.gifВРЕДНИ ПЧЕЛИ http://pcelki.ucoz.com/flying-bee1.gif
  

Thursday, 2021-03-04, 10:02 PMДенес ќе се запознаеме со две братчиња   Плуско и Минуско.

Тие ќе ни бидат наши верни другарчиња, секогаш ќе се со нас кога ќе се дружиме  со бројките.  Плуско многу сака да собира играчки, цвеќиња, бројки, коцки, а пак Минуско е тој кој постојано нешто  загубува, намалува. Така  ако Плуско собира коцки, Минуско ги загубува. Но ајде да ги видиме и запознаеме па тие самите да ни кажат нешто за себе!

             

Денес сакаат да не запознаат со своите омилени игри. Па ајде малку да поиграме и да се забавуваме.Предлагам да ги играме игрите  на Плуско, да собираме и да си додаваме!


    Лејла и Мелиса се сестри! 

Што набрале тие?

Колку цветови набрала Лејла? А Мелиса?

Ајде заедно со Плуско да изброиме колку цветови ќе добие мама?

Чекајте Плуско има уште една игра за нас. Ќе собираме балони!

Еве ги нашите другарчиња Андреј и Даниел! Тие во своите рачиња држат балони! Ајде да изброиме колку балони во раката има Андреј? А Даниел?

Сега сите, заедно со Плуско да собереме колку балони имаат двете дечиња! Погледнете го Штурчо! Што ли кажува?

Еве како пчеличката  Маша ја реши задачата на Плуско!

                                                                                                                          

                                                                 

Минуско е нестрплив да ги покаже своите игри! Што ли ќе играме?

Погледнете тој ќе ни раскаже нешто!

Кој играл на ливадата?

Колку пеперутки имало на ливадата?

Со кого се заиграла пеперутката Плавка?

Што направиле Плавка и Веселко?

Колку пеперутки останале на ливадата?

Еве како пчеличката  Маша ја реши задачата на Минуско!

                                                                                                                 

             

 


За домашна задача.

Решете ги задачите како пчеличката Маша!

                     

Во наредниве задачи пробај само да составиш приказна со Минуско!


 Од нашата работилница!

 

 

 

 

 

 

/odzemame.pdf

/kembri-1_mat.pdf

/domino_10.pdf

/vinozhito_do_10.pdf     

 

Log In
             
...
       


       
Search
             
Calendar
«  March 2021  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
             
Site friends
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 •         


               

                                                                                            
   Copyright MyCorp © Сите права се задржани! 2021   Site created in uCoz